06 czerwca 2023

Rok 2023 Piknik w Parku Zdrojowym

  2 czerwca 2023

W piątkowe popołudnie Stowarzyszenie na Rzecz dzieci Niepełnosprawnych i Ich Rodziców "Tęcza" prowadziło swoje stoisko na pikniku organizowanym przez Zespół Szkół nr 9 im. dr Mikołaja Witczaka w Jastrzębiu-Zdroju w ramach obchodów 60-lecia miasta.

Przez całe popołudnie graliśmy w gry plenerowe, wiązaliśmy wstążeczki, kolorowaliśmy tęczę w różnych motywach oraz odbył się mini plener malarski z wizerunkiem miasta. Było wesoło i zabawnie. Pogoda dopisała a my wszyscy razem dobrze się bawiliśmy. 

Rok 2022 Wycieczka wytchnieniowa

27 maja 2022

Autobus pełen członków Stowarzyszenia Na Rzecz Dzieci Niepełnosprawnych i Ich Rodziców „Tęcza” oraz uczniowie Zespołu Szkół Nr 9 Specjalnych w Jastrzębiu-Zdroju wyruszył do Ślemienia. Celem była wizyta w Żywieckim Parku Etnograficznym. Wyjazd miał charakter terapeutyczny. W ramach niego odbyło się zwiedzanie skansenu, warsztaty  „malowania drewnianych koników” oraz wspólne pieczenie kiełbasek. Uczestnicy mieli czas na rozmowy, a także zabawy na świeżym powietrzu w bliskim kontakcie z naturą. Piękno górskiej okolicy sprzyjało wypoczynkowi i odreagowaniu od trosk dnia codziennego.

Wspólne spędzenie czasu przeciwdziała depresji i osamotnieniu w tych nieciekawych czasach, dlatego wyjazd okazał się strzałem w dziesiątkę.

Wycieczka była współfinansowana przez JZR w Jastrzębiu-Zdroju. Dziękujemy za wsparcie!

 

Rok 2022 Premiera książki "Bajki na zdrowie"

 11 lutego 2022

Stowarzyszenie Na Rzecz Dzieci Niepełnosprawnych i Ich Rodziców „Tęcza” w Jastrzębiu-Zdroju w trosce o zdrowie przyszłych pokoleń, podjęło się realizacji projektu: „Bajki na zdrowie!”. Inspiracją stała się aktualna sytuacja pandemii koronawirusa. Ograniczenia w dotychczasowych aktywnościach naszych podopiecznych znacząco pogłębiły u nich poczucie izolacji. Stąd pomysł  do aktywizowania ich poprzez aktywność artystyczną. Współpracujący ze Stowarzyszeniem nauczyciele Zespołu Szkół Nr 9 im. dr. M. Witczaka w Jastrzębiu-Zdroju napisali bajki o tematyce prozdrowotnej, natomiast podopieczni Stowarzyszenia zilustrowali ich treść.

Efektem pracy jest książka, którą udało się wydać dzięki pozyskanym środkom od sponsorów: Jastrzębskich Zakładów Remontowych oraz Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej S.A.

Książki zostaną rozdane m.in. jastrzębskim szkołom podstawowym i przedszkolom.

 

Niniejsza publikacja jest kolejną z serii książek o charakterze edukacyjno- wychowawczym. Pierwsza z nich nosiła tytuł „Ekobajanie”. 


Rok 2021 Wycieczka do Krostoszowic

 

Gościnnie w Krostoszowicach

22 czerwca gościliśmy w Krostoszowicach, a dokładnie na  kompleksie sportowo-rekreacyjnym, który powstał w miejscu byłych szybów kopalnianych.

Korzystając z pięknego miejsca i wykorzystując obiekty sportowe beneficjenci wzięli udział w zabawach ruchowych, pospacerowali ścieżką edukacyjną i upiekli kiełbaski na grillu.

Wyjazd stanowił podsumowanie projektu, który wspólnie z Jastrzębską Spółką Węglową realizuje Stowarzyszenie Na Rzecz Dzieci Niepełnosprawnych i Ich Rodziców „Tęcza”. Skierowany był do uczniów ZS Nr 9 oraz członków Stowarzyszenia. 

Dziękujemy Gospodarzom za użyczenie miejsca!

 


Rok 2019 Plener malarski i wystawa

 30 czerwca 2019

Stowarzyszenie Na Rzecz Dzieci Niepełnosprawnych i Ich Rodziców „Tęcza“   zorganizowało Plener malarski pod hasłem: „Ci, co skaczą i fruwają na nasz plener zapraszają“. Wzbogacił on miejską imprezę, która odbyła się 30 czerwca 2019 r. w Jarze Południowym. Plener był skierowany do wszystkich uczestników wydarzenia, kochających zwierzęta!

Jego celem było rozwijanie u uczestników pleneru wrażliwości na świat zwierząt oraz kształtowanie i rozpowszechnianie wśród dzieci, młodzieży i dorosłych postawy odpowiedzialności za powierzone im istoty żywe oraz poczucia konieczności troski o ich los. Działania artystyczne sprawiły uczestnikom ogromną przyjemność. Dzięki nim mali i duzi artyści rozwijali swoje twórcze możliwości, wyobraźnię oraz doskonalili swoją sprawność manualną tworząc piękne, kolorowe prace.

Każde dziecko za swoją aktywność artystyczną otrzymało drobną nagrodę rzeczową, a także książkę pt.: „Ekobajanie”, która wydana została z inicjatywy Stowarzyszenia.

Prace zostaną zaprezentowane na poplenerowej wystawie w UM Jastrzębie-Zdrój w okresie wakacyjnym.

Środki na realizację tego przedsięwzięcia zostały pozyskane z Urzędu Miasta Jastrzębie-Zdrój, Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa.

 


lipiec 2019

Wystawa w Urzędzie Miasta

 

W lipcu 2019r w Urzędzie Miasta Jastrzębie-Zdrój można oglądać wystawę prac plastycznych uczestników Pleneru Malarskiego pod hasłem: „ Ci, co skaczą i fruwają na nasz plener zapraszają”, który odbył się 30 czerwca 2019r. w Jarze Południowym w ramach obchodów Jastrzębskiego Dnia Zwierzaka.

Oglądając wystawę można zachwycić się pomysłowością i kreatywnym podejściem młodych artystów do tematu.

Organizatorem Pleneru było działające już od wielu lat na terenie naszego miasta Stowarzyszenie Na Rzecz Dzieci Niepełnosprawnych i Ich Rodziców „Tęcza”.

Wystawa poplenerowa jest jednym z zadań projektowych, na realizację którego środki  zostały pozyskane z UM Jastrzębie-Zdrój, Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa. 



Rok 2019 Siemens

 15 czerwca 2019

Stowarzyszenie Na Rzecz Dzieci Niepełnosprawnych i Ich Rodziców „Tęcza” z Jastrzębia-Zdroju zorganizowało wyjazd dla 50 uczestników do Parku Krajobrazowego Cysterskich Kompozycji Krajobrazowych w Rudach. Znajduje się tu 95-hektarowy park typu angielskiego z trzema dendrologicznymi ścieżkami edukacyjnymi oraz licznymi pomnikami przyrody.

Celem wyjazdu było, m.in. propagowanie turystyki, krajoznawstwa oraz kształtowanie czynnej postawy wobec ochrony przyrody.

W trakcie wyjazdu uczestnicy zabytkową kolejką wąskotorową udali się do lasu na bliski kontakt z przyrodą. Korzystając z dobrodziejstw lasu wzięli udział w zajęciach, podczas których poznali zasady zachowania się w lesie, zrozumieli konieczność ochrony środowiska naturalnego. Sami zaangażowali się w akcję sprzątania lasu.

Przeprowadzony został również konkurs wiedzy pt.: „ Jestem przyjacielem lasu”. Wyjazd pozwolił na wzmocnienie więzi emocjonalnej naszych beneficjentów z przyrodą. Ponadto uczestnicy wyjazdu zdobyli wiedzę na temat niebezpieczeństw, jakie mogą zagrażać lasom oraz o szkodliwej dla lasu działalności człowieka.

Beneficjenci podczas pobytu w lesie zaangażowani się w „bezkrwawe łowy”. Korzystając

z wiedzy i pasji jednego z wolontariuszy przeprowadzone zostały warsztaty fotograficzne, których efektem będzie wystawa fotograficzna.

Na zakończenie odbyło się ognisko z pieczeniem kiełbasek. Pamiętając o tym, aby nie zaśmiecać środowiska naturalnego, posegregowane śmieci zabrane zostały złożone

w odpowiednich pojemnikach służących do segregacji odpadów w Rudach. Dla wszystkich uczestników przywidziane zostały nagrody pocieszenia.

Należy pamiętać, że przebywanie w kontakcie z naturą jest doskonałym sposobem spędzania wolnego czasu, szczególnie dla osób o specjalnych potrzebach edukacyjnych. 

Wycieczka była zorganizowana w ramach realizowanego Projektu „Wolontariat pracowniczy w Siemensie 2019” pod hasłem: „Na ochronie środowiska nasze zdrowie zyska. Gdy zniszczymy las, nie będzie nas!”.

Ponadto w ramach realizacji Projektu jego beneficjenci odbyli szereg warsztatów edukacyjnych, spotkali się z pracownikiem leśnictwa, wykonali ulotki informacyjne „Chrońmy las”, które zostały rozdane podczas pleneru malarskiego, a także zasadzili młode sadzonki drzew i krzewów na terenie siedziby Stowarzyszenia.

Stowarzyszenie dziękuje wszystkim wolontariuszom za pomoc w realizacji Projektu, szczególnie pracownikom Firmy „Siemens”. 


Rok 2019 Konkurs "Tęczy"

 17 czerwca 2019

W siedzibie Stowarzyszenia Na Rzecz Dzieci Niepełnosprawnych

i Ich Rodziców „Tęcza” w Jastrzębiu-Zdroju odbyło się rozdanie nagród  i prezentacja prac wykonanych w ramach Miejskiego Konkursu plastycznego „Jestem EKO”. Był on skierowany do jastrzębskich dzieci w wieku przedszkolnym oraz uczniów

kl. I-III szkoły podstawowej. Przedmiotem konkursu było wykonanie dowolną techniką pracy plastycznej do wybranej bajki zamieszczonej w książce pt.: „Ekobajanie”.

Dzięki zastosowaniu różnorodnych technik plastycznych prace po prostu zachwycają! 

Środki na realizację Konkursu zostały pozyskane z Wydziału Ochrony Środowiska

i Rolnictwa Urzędu Miasta w Jastrzębiu-Zdroju.

Oto zwycięzcy:

Kategoria: przedszkola:

I miejsce- Magda Oślizło Publiczne Przedszkole Nr 21

II miejsce- Mateusz Gajda Publiczne Przedszkole Nr 3

III miejsce- Marcela Luczak Publiczne Przedszkole Nr 2

wyróżnienie- Barbara Bałdys Publiczne Przedszkole Nr 3

wyróżnienie- Magdalena Frazik Publiczne Przedszkole Nr 6

wyróżnienie- Julia Bieszczanin Publiczne Przedszkole Nr 18

Kategoria: szkoła podstawowa

 I miejsce- Matylda Pancherz Szkoła Podstawowa Nr 19

II miejsce- Dominik Grenda Szkoła Podstawowa Nr 21

III miejsce – Justyna Konieczny Szkoła Podstawowa Nr 21

Wyróżnienie- Anita Pancherz Szkoła Podstawowa Nr 19

Wyróżnienie- Florian Boratyn Szkoła Podstawowa Nr 19

Wyróżnienie- Martyna Olszewska Publiczna Szkoła Podstawowa Sióstr Salezjanek 


Rok 2019 Premiera książki "Ekobajanie"

 3 czerwca 2019

Stowarzyszenie Na Rzecz Dzieci Niepełnosprawnych i Ich Rodziców „Tęcza” 

w Jastrzębiu-Zdroju zrealizowało część Projektu pod hasłem: „Ekobajanie”.

Powstał on z troski o środowisko i przyszłe pokolenia, które mają w nim żyć. Współpracujący ze Stowarzyszeniem nauczyciele Zespołu Szkół Nr 9 im. dr. M. Witczaka w Jastrzębiu-Zdroju napisali bajki o tematyce ekologicznej, natomiast podopieczni Stowarzyszenia zilustrowali ich treść.

Efektem pracy jest książka, którą bezpłatnie otrzyma każda szkoła podstawowa, przedszkola, filie MBP znajdujące się na terenie naszego miasta oraz niektóre wydziały Urzędu Miasta.

Publikacja została wydana dzięki środkom pozyskanym z Wydziału Ochrony Środowiska

i Rolnictwa Urzędu Miasta w Jastrzębiu-Zdroju.

 

Rok 2018 Jubileuszowy Plener malarski

25 września 2018 

Dom Zdrojowy wypełnił się młodymi artystami, którzy przybyli na Plener Malarski zorganizowany przez Stowarzyszenie Na Rzecz Dzieci Niepełnosprawnych i Ich Rodziców „Tęcza” w Jastrzębiu-Zdroju.

Wśród nich byli przedstawiciele Stowarzyszenia „Sprawni Inaczej”, uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy, SP Nr 22 Specjalnej, SP Nr 19, SP Nr 1, SP nr 23 Specjalnej oraz Zespołu Szkół Specjalnych przy Wojewódzkim Szpitalu Rehabilitacyjnym w Jastrzębiu-Zdroju, a także Zespołu Szkół Specjalnych w Pszczynie.

 Przedsięwzięcie miało za zadanie propagowanie wśród uczestników działań artystycznych jako sposobu spędzania wolnego czasu oraz rozwijania zainteresowań i pasji. Zaproszone dzieci i młodzież o specjalnych potrzebach edukacyjnych oraz ich zdrowi przyjaciele ze szkół masowych poprzez uczestnictwo w tej formie zajęciowej mieli możliwość poznania siebie nawzajem, otwarcia się na drugiego człowieka oraz wyrażenia swojej artystycznej ekspresji w realizacji zadania, a także zdobycia nowej wiedzy

i umiejętności z zakresu sztuk plastycznych. Nieprzeceniony jest również  integracyjny aspekt organizowanych przez Stowarzyszenie plenerów. 

Zaproponowane w tym roku beneficjentom pleneru warsztaty plastyczne polegały na połączeniu ciekawej techniki plastycznej - decoupage z klasycznymi rozwiązaniami malarskimi. Poprzez łączenie różnych technik plastycznych młodzi artyści nauczyli się kreatywnego spojrzenia na sztukę, ostatecznie tworząc niebanalne obrazy. Inicjatywa Stowarzyszenia przyczyniła się również do propagowania naszego miasta, a w szczególności Parku Zdrojowego, jako miejsca sprzyjającego rozwojowi twórczości artystycznej, wszystkich bez wyjątku: sprawnych, niepełnosprawnych, małych i dużych dzieci, które są dla nas najważniejsze.

Na zakończenie każdy z uczestników otrzymał nagrodę rzeczową oraz słodką niespodziankę. Dla wszystkich przygotowany został także ciepły poczęstunek.

Stowarzyszenie dziękuje za pomoc w organizacji imprezy Radzie Rodziców Zespołu Szkół Nr 9 w Jastrzębiu-Zdroju, Zakładowi Karnemu w Jastrzębiu-Szerokiej oraz Miejskiemu Ośrodkowi Kultury w Jastrzębiu-Zdroju.

Środki pozyskane zostały w ramach realizacji zadania publicznego z UM Jastrzębie-Zdrój, Wydział Edukacji.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych na wystawę poplenerową oraz fotoreportaż

z imprezy, który odbędzie się 8 października 2018 r. w MBP „Masnówka”. 


Rok 2018 Siemens

 26 maja 2018

Stowarzyszenie Na Rzecz Dzieci Niepełnosprawnych i Ich Rodziców „Tęcza” z Jastrzębia-Zdroju zorganizowało wyjazd dla 50 uczestników do Warowni Pszczyńskich Rycerzy. Było to bliskie spotkanie z historią, w trakcie którego uczestnicy przenieśli się w czasy średniowiecza. Zostali oprowadzeni po zakątkach warowni i zapoznani z opowieściami o życiu w zamku - miejscu, w którym kształtowała się kultura rycerska. W sali mieszczan wysłuchali opowieści o chlebie i przygotowali swój własny wypiek. Natomiast w sali rycerskiej poznali rycerskie obyczaje, drogę od pazia do rycerza, obowiązki rycerza, a także zapoznali się z poszczególnymi elementami zbroi rycerskiej. Wbrew pozorom zbroja rycerska nie okazała się tylko jednym kawałkiem metalu. Składała się z wielu części i każda z nich posiadała własną nazwę. Uczestnicy wyjazdu obejrzeli dawne stroje, które również mogli przymierzyć. Na koniec zostali poczęstowani „dukatem” oraz kompotem. Dla chętnych na Polu Bitewnym odbył się quiz wiedzy o rycerzach. Głównymi nagrodami były piękne książki o tematyce rycerskiej. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody: „magnesy z uśmiechem” oraz miecze-bańki mydlane.

Pogoda i humory dopisały, dlatego niechętnie opuszczaliśmy zamkowe podwoje.

Był to kolejny wyjazd Stowarzyszenia, z którego uczestnicy wrócili pełni wrażeń, z nowymi wspomnieniami i przeżyciami.

Wycieczka była zorganizowana w ramach realizowanego Projektu „Wolontariat pracowniczy w Siemensie 2018” pod hasłem: „Na rycerskim szlaku”.

 



Rok 2017 Integracyjny Plener malarski

 20 września 2017

W ja­strzęb­skim Par­ku Zdro­jo­wym od­był się XIX In­te­gra­cyj­ny Ple­ner Ma­lar­ski pod ha­słem „Pięk­no przy­ro­dy w 3D”. Je­go ce­lem by­ło, m.in. pro­pa­go­wa­nie wśród uczest­ni­ków dzia­łań ar­ty­stycz­nych, ja­ko spo­so­bu spę­dza­nia wol­ne­go cza­su oraz roz­wi­ja­nia za­in­te­re­so­wań i pa­sji.

Na Ple­ner przy­by­ły oso­by o spe­cjal­nych po­trze­bach edu­ka­cyj­nych ze Sz­ko­ły Pod­sta­wo­wej nr 23 w Ja­strzę­biu­-Zdro­ju,  Ze­spo­łu Sz­kół przy Wo­je­wódz­kim Sz­pi­ta­lu Re­ha­bi­li­ta­cyj­nym dla Dzie­ci w Ja­strzę­biu­-Zdro­ju, z Ze­spo­łu Sz­kół nr 3 Spe­cjal­nych w Psz­czy­nie, z Warsz­ta­tów Te­ra­pii Za­ję­cio­wej w Ja­strzę­biu­-Zdro­ju, z Za­kła­du Ak­tyw­no­ści Za­wo­do­wej Osób Nie­peł­no­spraw­nych  w Ja­strzę­biu­-Zdro­ju,  Ze­spo­łu Sz­kół nr 9 im. dr. M. Wit­cza­ka w Ja­strzę­biu­-Zdro­ju oraz przed­sta­wi­cie­le To­wa­rzy­stwa Spraw­ni Ina­czej, a tak­że ich zdro­wi przy­ja­cie­le ze Sz­ko­ły Pod­sta­wo­wej nr 4 w Ja­strzę­biu­-Zdro­ju.

Mło­dzi ar­ty­ści po­przez uczest­nic­two w tej for­mie za­ję­cio­wej mie­li moż­li­wość po­zna­nia sie­bie na­wza­jem, otwar­cia się na dru­gie­go czło­wie­ka oraz wy­ra­że­nia swo­jej ar­ty­stycz­nej eks­pre­sji w re­ali­za­cji za­da­nia pla­stycz­ne­go. Za­pro­sze­ni uczest­ni­cy po­zna­li no­wą tech­ni­kę z wy­ko­rzy­sta­niem kle­ju na go­rą­co oraz farb akry­lo­wych two­rząc in­te­re­su­ją­cą prze­strzeń 3D na po­wierzch­ni płót­na. Ta for­ma ple­ne­ro­wa sta­no­wi ja­sny prze­kaz, że oso­by nie­peł­no­spraw­ne oraz w peł­ni spraw­ne – po­tra­fią ra­zem spę­dzać wol­ny czas oraz wspól­nie re­ali­zo­wać się pod­czas dzia­łań pla­stycz­nych.

Na za­koń­cze­nie dla wszy­scy uczest­ni­cy spo­ży­li cie­pły po­si­łek oraz ode­bra­li na­gro­dy in­dy­wi­du­al­ne.

Na Ple­ner przy­by­li za­pro­sze­ni Go­ście: pa­ni Agniesz­ka Ba­zgie­r- in­spek­tor Wy­dzia­łu Edu­ka­cji w Ja­strzę­biu­-Zdro­ju oraz pa­ni Jo­lan­ta Grab­kow­ska­-dy­rek­tor Ze­spo­łu Sz­kół nr 9 w Ja­strzę­biu­-Zdro­ju.

Or­ga­ni­za­to­rzy ser­decz­nie dzię­ku­ją pa­ni Ka­ta­rzy­nie Smaj­dor kie­row­nik Do­mu Zdro­jo­we­go, Ra­dzie Ro­dzi­ców z Ze­spo­łu Sz­kół nr 9 w Ja­strzę­biu­-Zdro­ju oraz Za­kła­do­wi Kar­ne­mu w Ja­strzę­biu­-Zdro­ju za wspó­łor­ga­ni­za­cję im­pre­zy.

Ple­ner ma­lar­ski zor­ga­ni­zo­wa­ny zo­stał ze środ­ków po­zy­ska­nych w ra­mach pro­jek­tu z Wy­dzia­łu Edu­ka­cji Urzę­du Mia­sta w Ja­strzę­biu­-Zdro­ju.

Uczest­ni­ków im­pre­zy oraz wszyst­kich mi­ło­śni­ków sztu­ki za­pra­sza­my na otwar­cie wy­sta­wy po­ple­ne­ro­wej 28 wrze­śnia 2017 ro­ku o godz.10.00  do MBP „Ma­snów­ka” w Ja­strzę­biu­-Zdro­ju. 



28 września 2017

Wystawa w Masnówce 

W MBP „Ma­snów­ka”, w ja­strzęb­skim Par­ku Zdro­jo­wym na­stą­pi­ło otwar­cie wy­sta­wy po­ple­ne­ro­wej, na któ­rej wy­eks­po­no­wa­ne zo­sta­ły pra­ce pla­stycz­ne wy­ko­na­ne pod­czas XIX In­te­gra­cyj­ne­go Ple­ne­ru Ma­lar­skie­go pod ha­słem: „Przy­ro­da w 3D”, któ­ry miał miej­sce 20.09.2017r. w Do­mu Zdro­jo­wym.

Pra­ce wy­ko­na­ne nie­ty­po­wą tech­ni­ką, któ­ra łą­czy ze so­bą far­by akry­lo­we i klej na go­rą­co pre­zen­to­wa­ły się nie­zwy­kle ory­gi­nal­nie. W Ka­wia­ren­ce Da­Vin­ci za­pre­zen­to­wa­ny zo­stał rów­nież fo­to­re­por­taż  z prze­bie­gu tej im­pre­zy.

Or­ga­ni­za­to­ra­mi przed­się­wzię­cia by­ło Sto­wa­rzy­sze­nie Na Rzecz Dzie­ci Nie­peł­no­spraw­nych i Ich Ro­dzi­ców „Tę­cza” w Ja­strzę­biu­-Zdro­ju oraz ZS nr 9 w Ja­strzę­biu­-Zdro­ju.

 Na wy­sta­wę przy­by­li uczest­ni­cy ple­ne­ru oraz Go­ście: pa­ni Ewa Sob­cza­k- kie­row­nik MBP „Ma­snów­ka, pa­ni Bar­ba­ra Droż­dżew­ska- prze­wod­ni­czą­ca Ra­dy Ro­dzi­ców w ZS nr 9 w Ja­strzę­biu­-Zdro­ju, pa­ni Elż­bie­ta Kor­dia­k- Pre­zes To­wa­rzy­stwa Spraw­ni Ina­czej.

Po­d­czas we­r­ni­­sa­żu roz­­da­­no po­­dzię­­ko­­wa­­nia wszy­st­kim, któ­­rzy wspa­r­li w/w in­i­­cja­­ty­­wę oraz dy­­plo­­my i na­­gro­­dy rze­­czo­­we dla ucze­st­ni­­czą­­cych pla­­có­­wek. Po­nad­to spo­śród wszyst­kich prac wy­bra­no czte­ry szcze­gól­nie wy­róż­nia­ją­ce się wy­so­kim po­zio­mem ar­ty­stycz­nym. Ich au­to­rzy zo­sta­li wy­róż­nie­ni do­dat­ko­wy­mi na­gro­da­mi.

Wer­ni­saż do­star­czył twór­com sa­tys­fak­cji, że ich pra­ce mo­gą być po­ka­za­ne szer­szej pu­blicz­no­ści,  a wszyst­kim uczest­ni­kom spo­tka­nia- wie­lu nie­za­po­mnia­nych wra­żeń ar­ty­stycz­nych. Pra­­ce bę­­dzie mo­ż­na po­­dzi­­wiać w „Ma­­snó­w­ce” do ko­ń­ca pa­­ździe­r­ni­­ka.

Im­pre­­za zo­r­ga­­ni­­zo­­wa­­na zo­­sta­­ła dzię­­ki śro­d­kom po­­zy­­ska­­nym w ra­mach kon­kur­su z Wy­­dzia­­łu Edu­ka­cji Urzę­­du Mia­­sta Ja­­strzę­­bie­­-Zdrój.

 


Rok 2017 Plener malarski i wystawa

1 lipca 2017

1 lip­ca 2017 r. Sto­wa­rzy­sze­nie Na Rzecz Dzie­ci Nie­peł­no­spraw­nych i Ich Ro­dzi­ców „Tę­cza” zor­ga­ni­zo­wa­ło na te­re­nie Ja­ru Po­łu­dnio­we­go w Ja­strzę­biu­-Zdro­ju Ple­ner ma­lar­ski pod ha­słem: „Ko­lo­ro­wy świat na­szych pu­pi­li”.

Ple­ner skie­ro­wa­ny był do wszyst­kich dzie­ci i osób do­ro­słych ko­cha­ją­cych zwie­rzę­ta oraz wraż­li­wych na ich krzyw­dę. Miał na ce­lu pro­mo­wa­nie i roz­po­wszech­nie­nie wśród dzie­ci i do­ro­słych mi­ło­ści do zwie­rząt, od­po­wie­dzial­no­ści i tro­ski o ich los.  Mło­dzi ar­ty­ści mo­gli wy­ra­zić swo­je od­da­nie i zo­bra­zo­wać przy­jaźń łą­czą­cą czło­wie­ka ze zwie­rzę­ciem na kart­ce pa­pie­ru. Po­zna­li no­we tech­ni­ki pla­stycz­ne­go wy­ra­zu i po­zo­sta­wi­li po so­bie tr­wa­ły ślad

w po­sta­ci cie­ka­wych  wła­snych do­ko­nań  ar­ty­stycz­nych. Za­ję­cia cie­szy­ły się du­żym za­in­te­re­so­wa­niem wśród dzie­ci i spra­wia­ły im du­żą przy­jem­ność. Na­le­ży pa­mię­tać, że sa­mo­dziel­ne wy­ko­ny­wa­nie prac pla­stycz­nych roz­wi­ja moż­li­wo­ści twór­cze dzie­ci, po­bu­dza ich wy­obraź­nię, ini­cja­ty­wę i podno­si wła­sną sa­mo­oce­nę. Naj­pięk­niej­sze pra­ce wraz

z fo­to­re­por­ta­żem zo­sta­ną za­pre­zen­to­wa­ne na wy­sta­wie po­ple­ne­ro­wej w Urzę­dzie Mia­sta Ja­strzę­bie­-Zdrój.

Dzię­ki ini­cja­ty­wie Sto­wa­rzy­sze­nia- dzie­ci oprócz do­brej za­ba­wy i moż­li­wo­ści pla­stycz­ne­go zo­bra­zo­wa­nia wła­sne­go do­świad­cze­nia ze zwie­rzę­ta­mi wzbo­ga­ci­li swo­ją wie­dzę na ich te­mat, na­uczy­ły się od­po­wied­nie­go trak­to­wa­nia swo­ich pu­pi­li oraz ko­niecz­no­ści sprzą­ta­nia po swo­ich zwie­rzę­tach. Każ­de dziec­ko za wy­ko­na­nie pra­cy pla­stycz­nej otrzy­ma­ło drob­ną na­gro­dę rze­czo­wą.

Ple­ner był jed­ną z wie­lu atrak­cji pod­czas Ja­strzęb­skie­go Dnia Zwie­rząt.

Środ­ki na or­ga­ni­za­cję przed­się­wzię­cia Sto­wa­rzy­sze­nie po­zy­ska­ło z Urzę­du Mia­sta Ja­strzę­bie­-Zdrój Wy­dział Och­ro­ny Śro­do­wi­ska i Rol­nic­twa w ra­mach Ma­łe­go Gran­tu.

Sto­wa­rzy­sze­nie dzię­ku­je wszyst­kim człon­kom i sym­pa­ty­kom za po­moc w or­ga­ni­za­cji Ple­ne­ru ma­lar­skie­go. 



1 sierpnia 2017

Wystawa w Urzędzie Miasta 

Jesz­cze do koń­ca sierp­nia na II pię­trze Urzę­du Mia­sta Ja­strzę­bia­-Zdro­ju  moż­na po­dzi­wiać pięk­ne pra­ce pla­stycz­ne wy­ko­na­ne przez dzie­ci pod­czas Ple­ne­ru Ma­lar­skie­go w ra­mach Ja­strzęb­skie­go Dnia Zwie­rząt, któ­ry od­był się 1 lip­ca 2017 ro­ku w Ja­rze Po­łu­dnio­wym.

 

Or­ga­ni­za­to­rem Ple­ne­ru pod ha­słem: „Ko­lo­ro­wy świat na­szych pu­pi­li” by­ło Sto­wa­rzy­sze­nie Na Rzecz Dzie­ci Nie­peł­no­spraw­nych i Ich Ro­dzi­ców „Tę­cza”.

Środ­ki na or­ga­ni­za­cję przed­się­wzię­cia Sto­wa­rzy­sze­nie po­zy­ska­ło z Urzę­du Mia­sta Ja­strzę­bie­-Zdrój Wy­dział Och­ro­ny Śro­do­wi­ska i Rol­nic­twa w ra­mach Ma­łe­go Gran­tu. 



Rok 2017 Wizyta w schronisku zwierząt

 13 czerwca 2017

ucznio­wie kl. IV-VI zet wraz z na­uczy­cie­la­mi: M. Re­ich­man i R.Soł­ty­sik od­wie­dzi­li Sch­ro­ni­sko dla zwie­rząt w Ja­strzę­biu­-Sze­ro­kiej. Wy­ciecz­ka po­prze­dzo­na by­ła zbiór­ką kar­my dla psów. Łącz­nie prze­ka­za­no na rzecz schro­ni­ska po­nad 87 kg su­chej kar­my i pra­wie 5 kg kar­my mo­krej.

Głów­nym za­ło­że­niem i ce­lem ak­cji by­ło uwraż­li­wie­nie uczniów na los bez­dom­nych zwie­rząt  oraz nie­sie­nie po­mo­cy skrzyw­dzo­nym zwie­rzę­tom. Ucz­nio­wie pod­czas wi­zy­ty mie­li oka­zję za­po­znać się z za­sa­da­mi pra­cy w ra­mach wo­lon­ta­ria­tu na rzecz schro­ni­ska, a tak­że po­znać wy­tycz­ne do­ty­czą­ce ad­op­cji psa.

Dzię­ki tej wi­zy­cie dzie­ci zro­zu­mia­ły, że po­sia­da­nie psa czy ko­ta to nie tyl­ko przy­jem­ność, ale tak­że obo­wią­zek oraz, że zwie­rzę­ta to nie są za­baw­ki, z któ­rych moż­na zre­zy­gno­wać, kie­dy mi­nie czas pierw­szej fa­scy­na­cji.

Dzię­ku­je­my p. Mag­da­le­nie Ma­zur za włą­cze­nie się w ak­cję i prze­wie­zie­nie kar­my do schro­ni­ska.

 

Rok 2017 Wizyta weterynarza

 9 czerwca 2017

Do na­szej szko­ły za­wi­tał nie­zwy­kły Gość, któ­ry po­pro­wa­dził nie­co­dzien­ne za­ję­cia. Go­ściem tym by­ła pa­ni Ka­ri­na le­karz we­te­ry­na­rii. Ce­lem spo­tka­nia by­ło po­zna­nie pra­cy we­te­ry­na­rza oraz zdo­by­cie wie­dzy na te­mat dba­nia i pie­lę­gno­wa­nia zwie­rząt do­mo­wych. Pa­ni Ka­ri­na uświa­do­mi­ła uczest­ni­kom spo­tka­nia, że zwie­rzę­ta nie są za­baw­ka­mi, wy­ma­ga­ją od­po­wie­dzial­nej opie­ki, po­nie­waż tak­że cier­pią, cho­ru­ją, bo­lą je zę­by, to­też cza­sem po­trze­bu­ją po­mo­cy i le­cze­nia w ga­bi­ne­cie le­kar­skim. Omó­wi­ła za­sa­dy pra­wi­dło­we­go ży­wie­nia pu­pi­li oraz w ja­ki spo­sób na­le­ży dbać o ich hi­gie­nę. Pa­ni we­te­ry­narz przy­nio­sła ze so­bą pod­sta­wo­wy sprzęt le­kar­ski, dzię­ki cze­mu dzie­ci przez mo­ment mo­gły wcie­lić się w ro­lę le­karza i po­czuć się jak praw­dzi­wy we­te­ry­narz. Przy­po­mnia­ła rów­nież o pod­sta­wo­wych za­sa­dach bez­pie­czeń­stwa w kon­tak­tach ze zwie­rzę­tami oraz ko­niecz­no­ści szcze­pień prze­ciw­ko wście­kliź­nie. Prze­strze­ga­ła dzie­ci, by nie za­cze­pia­ły nie­zna­nych so­bie zwie­rząt. Dzie­ci bra­ły ak­tyw­ny udział w spo­tka­niu, po­dej­mo­wa­ły się róż­nych za­dań, wi­dać by­ło ra­dość i za­cie­ka­wie­nie na ich twa­rzach.

Ak­cja zo­sta­ła zor­ga­ni­zo­wa­na w ra­mach re­ali­za­cji przez Sto­wa­rzy­sze­nie Na Rzecz Dzie­ci Nie­peł­no­spraw­nych i Ich Ro­dzi­ców „Tę­cza” Pro­jek­tu „Mój przy­ja­ciel pie­s- prze­wod­nik, ra­tow­nik, te­ra­peu­ta”.

Dzię­ku­je­my pa­ni Ha­li­nie Ma­jer le­ka­rzo­wi we­te­ry­na­rii, któ­ra po­mo­gła w zor­ga­ni­zo­wa­niu spo­tka­nia.

 

Rok 2017 Siemens i dogoterapia


19 maja 2017

Sto­wa­rzy­sze­nie Na Rzecz Dzie­ci Nie­peł­no­spraw­nych i Ich Ro­dzi­ców „Tę­cza” roz­po­czę­ło re­ali­za­cję Pro­jek­tu „Wo­lon­ta­riat pra­cow­ni­czy w Sie­men­sie 2017” pod ha­słem: „Mój przy­ja­ciel pie­s-prze­wod­nik, ra­tow­nik, te­ra­peu­ta”.

W sie­dzi­bie Sto­wa­rzy­sze­nia (Ze­spół Sz­kół nr 9  im. dr. M.Wit­cza­ka w Ja­strzę­biu­-Zdro­ju) od­by­ło się pierw­sze spo­tka­nie z cy­klu za­pla­no­wa­nych w ra­mach w/w Pro­jek­tu. Do szko­ły przy­by­li ky­no­te­ra­peu­ci z psa­mi z Ośrod­ka Do­go­te­ra­pii i Hi­po­te­ra­pii w Ko­ziań­skich Wier­chach.

Dzie­ci ży­wo i ra­do­śnie re­ago­wa­ły na wej­ście psów do sa­li. Pod­czas spo­tka­nia na­uczy­ły się ba­wić i ćwi­czyć ze zwie­rzę­ta­mi, kar­mić je, do­strze­gać po­trze­by psów, trak­to­wać je jak rów­no­rzęd­ną isto­tę, na­wią­za­ły z ni­mi kon­takt emo­cjo­nal­ny.

Po­przez te­ra­pię kon­tak­to­wą, czy­li za­ba­wy, przy­tu­la­nie i gła­ska­nie pie­sków, roz­luź­nie­ni w bez­stre­so­wej za­ba­wie za­po­mnie­li o swo­ich pro­ble­mach.  Za­ję­cia z psa­mi zwięk­szy­ły u dzie­ci po­ziom ak­cep­ta­cji sie­bie,  pew­ność sie­bie i uf­ność w sto­sun­ku do in­nych.

Do­go­te­ra­pia jest ide­al­ną me­to­dą wspo­ma­ga­ją­cą tra­dy­cyj­ne po­stę­po­wa­nie te­ra­peu­tycz­ne, o wie­le bar­dziej od nie­go przy­jem­ną niż tra­dy­cyj­ne ćwi­cze­nia. Po­przez kon­takt ze zwie­rzę­ciem dzie­ci le­piej się  kon­cen­tru­ją, wzra­sta ich mo­ty­wa­cja do dzia­ła­nia oraz ak­tyw­no­ści fi­zycz­nej.

Ra­dość i uśmiech, któ­ry był wi­docz­ny na twa­rzach dzie­ci pod­czas za­jęć utwier­dził nas w prze­ko­na­niu, że wi­zy­ta psów speł­ni­ła swo­je za­da­nie. 

 


2 czerwca 2017 

W ra­­mach re­­a­li­­zo­­wa­­ne­­go przez Sto­­wa­­rzy­­sze­­nie Na Rzecz Dzie­­ci Nie­­pe­ł­no­­spra­w­nych i Ich Ro­­dzi­­ców „Tę­­cza” Pro­­je­k­tu „Wo­­lo­n­ta­­riat pra­­co­w­ni­­czy w Sie­­me­n­sie 2017” pod ha­­słem: „Mój przy­­ja­­ciel pie­­s-prze­­wo­d­nik, ra­­to­w­nik, te­­ra­­peu­­ta” dn. 02 czer­w­ca 2016 ro­­ku

w sie­­dzi­­bie Sto­­wa­­rzy­­sze­­nia (Ze­­spół Sz­kół nr 9  im. dr. M.Wi­t­cza­­ka w Ja­­strzę­­biu­­-Zdro­­ju) od­by­­ło się ko­­le­j­ne spo­­t­ka­­nie z cy­­klu za­­pla­­no­­wa­­nych. Do szko­­ły przy­­by­­li ky­­no­­te­­ra­­peu­­ci

z psa­­mi z Ośro­d­ka Do­­go­­te­­ra­­pii i Hi­­po­­te­­ra­­pii w Ko­­zia­ń­skich Wie­r­chach.

Dzie­­ci nie mo­­gły do­­cze­­kać się spo­­t­ka­­nia z czwo­­ro­­no­­ga­­mi. Gdy ty­l­ko zo­­ba­­czy­­ły psy, od ra­­zu na ich twa­­rzach po­­ja­­wił się uśmiech.

Pies to naj­le­p­szy przy­­kład od­da­­nia i bez­­wa­­ru­n­ko­­wej mi­­ło­­­ści. Pies po­­ma­­ga­­jąc nie oce­­nia i nie kry­­ty­­ku­­je, a je­­go obe­c­ność wpły­­wa ko­­rzy­st­nie na sa­­mo­­po­­czu­­cie na­­szych pod­o­pie­cz­nych. Prze­­by­­wa­­nie dzie­­ci z psa­­mi da­­ło im wie­­le ra­­do­­­ści, szczę­­­ścia, uśmie­­chu i za­­do­­wo­­le­­nia. 



8 czerwca 2017 

Re­ali­zu­jąc za­da­nia wy­ni­ka­ją­ce z Pro­jek­tu „Mój przy­ja­ciel pie­s- prze­wod­nik, ra­tow­nik, te­ra­peu­ta” Sto­wa­rzy­sze­nie Na Dzie­ci Nie­peł­no­spraw­nych i Ich Ro­dzi­ców „Tę­cza” na­wią­za­ło kon­takt z pa­nią Jó­ze­fą Juź­ko Pre­ze­sem Klu­bu Spor­to­wo­-Tu­ry­stycz­ne­go Nie­wi­do­mych i Sła­bo­wi­dzą­cych „Cross Ja­strzę­bie”. Re­zul­ta­tem by­ło spo­tka­nie uczniów  i przed­szko­la­ków z PP nr 22 z pa­nem An­drze­jem Kre­mer, oso­bą ociem­nia­łą i je­go psem prze­wod­nikiem. Pan An­drzej opo­wie­dział, jak ra­dzą so­bie oso­by nie­wi­do­me i ja­ką ro­lę speł­nia pies prze­wod­nik. Dzie­ci do­wie­dzia­ły się, że pies prze­wod­nik jest dla oso­by nie­wi­do­mej czy ociem­nia­łej cen­ną po­mo­cą re­ha­bi­li­ta­cyj­ną. Po­zwa­la jej na bez­piecz­niej­sze i szyb­sze tem­po prze­miesz­cza­nia się w te­re­nie, niż jest to moż­li­we przy po­mo­cy bia­łej la­ski. Po­nad­to, bę­dąc ży­wą isto­tą uła­twia kon­takty z in­ny­mi ludź­mi, umoż­li­wia pro­wa­dze­nie ak­tyw­niej­sze­go try­bu ży­cia. Nie­jed­no­krot­nie sta­je się wier­nym i od­da­nym przy­ja­cielem. Oso­ba nie­wi­do­ma po­sia­da do­ku­men­ty psa, w tym spe­cjal­ną le­gi­ty­ma­cję psa prze­wod­nika, któ­ra umoż­li­wia mu wcho­dze­nie z nie­wi­do­mym na pocz­tę, do skle­pów, ap­tek, re­stau­ra­cji, a tak­że in­nych miejsc. Ucz­nio­wie mie­li moż­li­wość na­wią­za­nia bez­po­śred­nie­go kon­taktu z psem prze­wod­nikiem, któ­ry za­cho­wy­wał się bar­dzo ła­god­nie i przy­jaź­nie w sto­sun­ku do nich. Ser­decz­nie dzię­ku­je­my za po­świę­co­ny czas i ży­czy­my wie­lu ra­do­ści w co­dzien­nym ży­ciu.

 

 

17 czerwca 2017

Mi­mo nie­sprzy­ja­ją­cej au­ry człon­ko­wie Sto­wa­rzy­sze­nia Na Rzecz Dzie­ci Nie­peł­no­spraw­nych i Ich Ro­dzi­ców „Tę­cza” w Ja­strzę­biu­-Zdro­ju dn.17 czerw­ca 2017 ro­ku wy­ru­szy­li na wy­ciecz­kę do Ośrod­ka Har­cer­skie­go „Wil­czy­sko” w Wil­ko­wi­cach.

Wy­jazd był zor­ga­ni­zo­wa­ny w ra­mach re­ali­zo­wa­ne­go Pro­jek­tu „Wo­lon­ta­riat pra­cow­ni­czy w Sie­men­sie 2017” pod ha­słem: „Mój przy­ja­ciel pie­s- prze­wod­nik, ra­tow­nik, te­ra­peu­ta”.

W trak­cie po­by­tu w ośrod­ku uczest­ni­cy mie­li moż­li­wość sko­rzy­sta­nia za­jęć do­go­te­ra­pii, któ­re po­pro­wa­dzi­li wy­szko­le­ni ky­no­te­ra­peu­ci z Ośrod­ka Hi­po­te­ra­pii i Do­go­te­ra­pii Ko­ziań­skie Wier­chy w Ko­zach. Do­go­te­ra­pia wy­ko­rzy­stu­je po­zy­tyw­ne od­dzia­ły­wa­nie psa na czło­wie­ka i przy­no­si po­pra­wę we wszyst­kich ob­sza­rach funk­cjo­no­wa­nia czło­wie­ka, czy­li w sfe­rze: psy­chicz­nej, fi­zycz­nej, in­te­lek­tu­al­nej, emo­cjo­nal­nej, spo­łecz­nej. Kon­takt z psem da­je więc po­czu­cie mi­ło­ści i ak­cep­ta­cji, czy­li te­go, cze­go wie­lu oso­bom, przede wszyst­kim dzie­ciom, bra­ku­je, by móc się otwo­rzyć, za­ufać i by zna­leźć mo­ty­wa­cję do dzia­ła­nia, na­uki i roz­wo­ju.

Po­nad­to wszy­scy chęt­nie wzię­li udział w warsz­ta­tach pla­stycz­nych, wy­ka­zu­jąc się nie­zwy­kły­mi zdol­no­ścia­mi. Dla chęt­nych od­był się rów­nież qu­iz wie­dzy o psach, ich pie­lę­gna­cji oraz ro­li ja­ką peł­nią w ży­ciu czło­wie­ka. A dla cia­ła - kieł­ba­ski z gril­la (wer­sja dla le­ni­wych) lub wła­sno­ręcz­nie upie­czo­ne nad ogni­skiem oraz cie­pła her­ba­ta.

Wszy­scy uczest­ni­cy otrzy­ma­li na­gro­dy: książ­ki o psach i ze­sta­wy ozdob­nych no­ży­czek.

Po­mi­mo desz­czo­wej po­go­dy hu­mo­ry do­pi­sy­wa­ły. Był to ko­lej­ny wy­jazd Sto­wa­rzy­sze­nia, z któ­re­go uczest­ni­cy wró­ci­li peł­ni wra­żeń, z no­wy­mi wspo­mnie­nia­mi i prze­ży­cia­mi.

 

Rok 2016 Moja, Twoja, Nasza choinka

 5 grudnia 2016

Sto­wa­rzy­sze­nie „Tę­cza” oraz  Ze­spół Sz­kół Nr 9 uczest­ni­czy­li w im­pre­zie skie­ro­wa­nej do miesz­kań­ców na­sze­go mia­sta, któ­ra mia­ła miej­sce w Do­mu Zdro­jo­wym dn.5.12.2016 r. Na to przed­świą­tecz­ne spo­tka­nie człon­ko­wie Sto­wa­rzy­sze­nia i ucznio­wie szko­ły upie­kli cia­stecz­ka, któ­ry­mi po­czę­sto­wa­li wszyst­kich przy­by­łych na uro­czy­stość.

Od godz.10.00 od­by­wa­ły się warsz­ta­ty, pod­czas któ­rych moż­na by­ło wy­ko­nać ozdo­bę cho­in­ko­wą lub ozdo­bić cia­stecz­ko. To wła­śnie ni­mi przy­ozdo­bio­ne zo­sta­ły cho­in­ki, któ­re sta­ną w Urzę­dzie Mia­sta Ja­strzę­bie­-Zdrój.  W go­dzi­nach od 16.00 – 18.00 od­by­ło się wspól­ne ko­lę­do­wa­nie z al­cist­ką Agniesz­ką Cząst­ką oraz pia­ni­stą Łu­ka­szem Ma­te­ją. 


Rok 2016 Integracyjny Plener malarski


 22 września 2016

Park Zdro­jo­wy za­peł­nił się uczest­ni­ka­mi Ple­ne­ru. Przy­by­ły dzie­ci i mło­dzież z wie­lu pla­có­wek na­sze­go mia­sta oraz z za­przy­jaź­nio­nych szkół spe­cjal­nych z Żor, Cie­szy­na i Psz­czy­ny. Ja­strzę­bie re­pre­zen­to­wa­ła Sz­ko­ła Pod­sta­wo­wa Nr 4, Sz­ko­ła Pod­sta­wo­wa Nr 1, Ze­spół Sz­kół Nr 10 Spe­cjal­nych,  Warsz­ta­ty Te­ra­pii Za­ję­cio­wej, To­wa­rzy­stwo „Spraw­ni Ina­cze­j”, Ze­spół Sz­kół Spe­cjal­nych przy Wo­je­wódz­kim Sz­pi­ta­lu Re­ha­bi­li­ta­cyj­nym dla Dzie­ci oraz Ze­spół Sz­kół Nr 9 Spe­cjal­nych.

Z za­pro­szo­nych Go­ści na Ple­ner przy­był p. An­drzej Paw­łow­ski Na­czel­nik Wy­dzia­łu Edu­ka­cji.

Tym ra­zem uczest­ni­cy ple­ne­ru ma­lo­wa­li far­ba­mi akry­lo­wy­mi na płót­nie. Te­ma­ty­ka prac oscy­lo­wa­ła wo­kół  przy­ro­dy i eko­lo­gii. Peł­ni po­ten­cja­łu twór­cze­go, chę­ci two­rze­nia, za­pa­łu do pra­cy i en­tu­zja­zmu ucznio­wie zmie­rzy­li się z tą trud­ną tech­ni­ką ma­lar­ską. Po­go­da sprzy­ja­ła twór­com i po­wsta­ły prze­pięk­ne pra­ce, któ­re bę­dzie moż­na oglą­dać od 29 wrze­śnia w MBP „Ma­snów­ka”. Mło­dzi ar­ty­ści na­by­li no­wych umie­jęt­no­ści pla­stycz­nych, do­strze­ga­jąc wa­lo­ry ota­cza­ją­cej przy­ro­dy i pra­cu­jąc w no­wej tech­ni­ce ma­lar­skiej.

Na­wią­zu­jąc do te­ma­ty­ki Ple­ne­ru oraz ma­jąc na uwa­dze podnie­sie­nie po­zio­mu edu­ka­cji eko­lo­gicz­nej uczniów oraz pro­mo­wa­nie i wpro­wa­dza­nie w ży­cie za­sad zrów­no­wa­żo­ne­go roz­wo­ju w cza­sie ple­ne­ru od­by­ły się warsz­ta­ty eko­lo­gicz­ne (MEMO), któ­re prze­pro­wa­dzi­ła Pa­ni An­na So­bań­ska przed­sta­wi­ciel Fun­da­cji Ar­ka z Biel­ska­-Bia­łej.

Dla każ­dej dru­ży­ny prze­wi­dzia­no upo­min­ki, był też cie­pły po­si­łek i słod­ki ko­ła­czyk. Spo­śród wszyst­kich prac wy­bra­no trzy naj­pięk­niej­sze i przy­zna­no na­gro­dy in­dy­wi­du­al­ne.

Or­ga­ni­za­to­ra­mi wy­da­rze­nia by­ło Sto­wa­rzy­sze­nie Na Rzecz Dzie­ci Nie­peł­no­spraw­nych i Ich Ro­dzi­ców „Tę­cza” oraz Ze­spół Sz­kół nr 9 w Ja­strzę­biu­-Zdro­ju.

Sto­wa­rzy­sze­nie ser­decz­nie dzię­ku­je Dy­rek­to­ro­wi płk Wie­sła­wo­wi  Po­cho­pień Za­kła­du Kar­ne­go w Ja­strzę­biu- Sze­ro­kiej oraz Pa­ni Te­re­sie Piech kie­row­nik Do­mu Zdro­jo­we­go, za po­moc w or­ga­ni­za­cji przed­się­wzię­cia, a tak­że Pa­ni Bo­gu­sła­wie Ci­szek wła­ści­ciel­ce Pie­kar­ni „Ba­giet­ka” za za­spon­so­ro­wa­nie słod­kie­go po­czę­stun­ku dla dzie­ci oraz Eu­ge­niu­szo­wi i Ro­ma­no­wi  Ko­wal­skim wła­ści­cie­lom Pie­kar­ni w Stru­mie­niu za chleb.

Środ­ki po­zy­ska­no w ra­mach pro­jek­tu z Wy­dzia­łu Och­ro­ny Śro­do­wi­ska i Rol­nic­twa Urzę­du Mia­sta Ja­strzę­bie­-Zdrój.

 


29 września 2016

Wystawa w Masnówce 

29 wrze­śnia 2016 ro­ku w MBP „Ma­snów­ka” od­był się wer­ni­saż prac wy­ko­na­nych przez uczest­ni­ków in­te­gra­cyj­ne­go Ple­ne­ru „Czło­wiek, Śro­do­wi­sko, In­te­gra­cja”, któ­ry miał miej­sce 22.wrze­śnia 2016r. w Par­ku Zdro­jo­wym. W Ka­wia­ren­ce Da­Vin­ci za­pre­zen­to­wa­no fo­to­re­por­taż z prze­bie­gu ple­ne­ru i warsz­ta­tów eko­lo­gicz­nych.. Or­ga­ni­za­to­rem te­go przed­się­wzię­cia by­ło Sto­wa­rzy­sze­nie na rzecz Dzie­ci Nie­peł­no­spraw­nych i Ich Ro­dzi­ców „Tę­cza” oraz Ze­spół Sz­kół nr 9 im. dr M. Wit­cza­ka w Ja­strzę­biu­-Zdro­ju. Na wy­sta­wę przy­by­li uczest­ni­cy ple­ne­ru oraz licz­ni Go­ście, a wśród nich, m.in. p.Te­re­sa Piech -kie­row­nik Do­mu Zdro­jo­we­go, p.Jo­an­na Szo­te­k- kie­row­nik Re­fe­ra­tu Or­ga­ni­za­cji Po­za­rzą­do­wych Urzę­du Mia­sta Ja­strzę­bie­-Zdrój, p.Ewa Sobczak-kie­row­nik MBP „Ma­snów­ka, p. Bar­ba­ra Droż­dżew­ska –prze­wod­ni­czą­ca Ra­dy Ro­dzi­ców w ZS nr 9. Pod­czas wer­ni­sażu roz­da­no po­dzię­ko­wa­nia wszyst­kim, któ­rzy wspar­li w/w ini­cja­ty­wę oraz dy­plo­my i na­gro­dy rze­czo­we dla uczest­ni­czą­cych pla­có­wek. Pra­ce bę­dzie moż­na po­dzi­wiać w „Ma­snów­ce” do koń­ca pa­ździer­ni­ka, na­to­miast od li­sto­pa­da w Urzę­dzie Mia­sta Ja­strzę­bie­-Zdrój. Im­pre­za zor­ga­ni­zo­wa­na zo­sta­ła dzię­ki środ­kom po­zy­ska­nym z Wy­dzia­łu Och­ro­ny Śro­do­wi­ska i Rol­nic­twa Urzę­du Mia­sta Ja­strzę­bie­-Zdrój.

 


10 listopada 2016

Wystawa w Urzędzie Miasta 

W Urzę­­dzie Mia­­sta Ja­­strzę­­bie –Zdrój za­­pre­­ze­n­to­­wa­­ne zo­­sta­­ły pra­­ce wy­­ko­­na­­ne przez

ucze­st­ni­­ków  XVIII Ple­­­ne­­­ru „Czło­wiek, In­te­gra­cja, Śro­do­wi­sko”, któ­­­re­­­go or­ga­­­ni­­­za­­­to­­­rem by­­­ło

Sto­­­wa­­rzy­­­sze­­­nie na Rzecz Dzie­­­ci Nie­­­pe­­ł­no­­­spra­­w­nych i Ich Ro­­­dzi­­­ców „Tę­­­cza” oraz Ze­­­­spół

Sz­kół nr 9 im. dr. M. Wi­­­t­cza­­­­ka w Ja­­­­strzę­­­­biu­­­­-Zdro­­­­ju.

Środ­ki na re­ali­za­cję przed­się­wzię­cia po­­zy­­ska­­no w ra­­mach pro­­je­k­tu z Wy­­dzia­­łu Och­ro­­ny

Śro­­do­­wi­­ska i Ro­l­ni­c­twa Urzę­­du Mia­­sta Ja­­strzę­­bie­­-Zdrój.

Wy­sta­wę moż­na zwie­dzać do koń­ca li­sto­pa­da 2016 r. 

Wy­­sta­­wę mo­ż­na oglą­­dać przez ca­­ły li­­sto­­pad 2015. 


marzec 2017 

Od po­ło­wy mar­ca 2017 ro­ku w Ga­le­rii Han­dlo­wej „Gwa­re­k” w Ja­strzę­biu­-Zdro­ju  
(I pię­tro) oglą­dać moż­na pra­ce pla­stycz­ne uczest­ni­ków  Ple­ne­ru „Czło­wiek, Śro­do­wi­sko, In­te­gra­cja”, któ­re­go or­ga­ni­za­to­rem by­ło Sto­wa­rzy­sze­nie Na Rzecz Dzie­ci Nie­peł­no­spraw­nych i Ich Ro­dzi­ców „Tę­cza”. Wy­sta­wę przy­go­to­wa­ła Ga­le­ria Hi­sto­rii Mia­sta wraz ze Sto­wa­rzy­sze­niem.
 





Rok 2016 Siemens

 4 czerwca 2016

4 czerw­ca 2016 ro­ku człon­ko­wie Sto­wa­rzy­sze­nia Na Rzecz Dzie­ci Nie­peł­no­spraw­nych „Tę­cza”  z Ja­strzę­bie­-Zdro­ju wraz z wo­lon­ta­riu­sza­mi roz­po­czę­li re­ali­za­cję wspól­ne­go Pro­jek­tu „Wo­lon­ta­riat pra­cow­ni­czy w Sie­men­sie 2016”.  

Te­mat te­go­rocz­ne­go Pro­jek­tu brzmi: „Na Eve­rest tro­pem przy­go­dy­…”

W związ­ku z re­ali­za­cją ce­lów Pro­jek­tu, któ­ry­mi są, min. za­pro­po­no­wa­nie dzie­ciom nie­peł­no­spraw­nym i ich Ro­dzi­com cie­ka­wych form spę­dza­nia wol­ne­go i dzie­le­nie się wo­lon­ta­riu­szy swo­imi za­in­te­re­so­wa­nia­mi w za­kre­sie tu­ry­sty­ki kra­jo­znaw­czej oraz wspi­nacz­ki skał­ko­wej,  be­ne­fi­cjen­ci  wy­je­cha­li na wy­ciecz­kę do Mi­ro­wa i Bo­bo­lic.

 „Szla­kiem Or­lich Gniaz­d” uczest­ni­cy wy­jaz­du prze­szli z Mi­ro­wa w stro­nę zam­ku

w Bo­bo­li­cach. Szlak pro­wa­dzi wy­nio­słą grzę­dą skal­ną, skąd moż­na po­dzi­wiać prze­pięk­ne wi­do­ki na oba zam­ki oraz roz­le­głą pa­no­ra­mę Ju­ry. Ju­raj­skie zam­ki w Mi­ro­wie i Bo­bo­li­cach, mi­mo, że za­cho­wa­ne do dziś w róż­nym stop­niu, za­chwy­ca­ją przede wszyst­kim swo­im ma­low­ni­czym po­ło­że­niem. Spa­cer wzbo­ga­co­ny zo­stał grą te­re­no­wą, dzię­ki któ­rej uczest­ni­cy za­po­zna­li się z fau­ną i flo­rą Ju­ry, atrak­cja­mi tu­ry­stycz­ny­mi  oraz cha­rak­te­ry­stycz­ną for­ma­cją skal­ną. W dro­dze po­wrot­nej ob­ser­wo­wa­li wspi­nacz­kę skał­ko­wą oraz uczest­ni­czy­li

w za­ję­ciach prak­tycz­nych (wią­za­nie wę­złów, za­kła­da­nie uprzę­ży, pierw­sze kro­ki na ścia­nie skal­nej). U osób z nie­peł­no­spraw­no­ścią in­te­lek­tu­al­ną prze­wa­ża my­śle­nie kon­kret­no­-o­bra­zo­we, dla­te­go moż­li­wość po­zna­nia no­wych form re­kre­acji w na­tu­ral­nym śro­do­wi­sku po­mo­gło im w za­pa­mię­ta­niu no­wych in­for­ma­cji. Pod­czas im­pre­zy by­ły też warsz­ta­ty fo­to­gra­ficz­ne oraz licz­ne gry, za­ba­wy ru­cho­we i pla­stycz­ne. Ma­jąc na uwa­dze ochro­nę śro­do­wi­ska za­pla­no­wa­ny grill od­był się w Go­spo­dar­stwie agro­tu­ry­stycz­nym w Mi­ro­wie. Dla wszyst­kich uczest­ni­ków wy­jaz­du prze­wi­dzia­no słod­kie nie­spo­dzian­ki i na­gro­dy rze­czo­we. Pięk­na po­go­da to­wa­rzy­szy­ła przez ca­ły dzień. Peł­ni wra­żeń, do­brych hu­mo­rów

z za­szcze­pio­ną no­wą pa­sją be­ne­fi­cjen­ci w go­dzi­nach wie­czor­nych po­wró­ci­li do Ja­strzę­bia- Zdro­ju.

Re­ali­za­cja ko­lej­nej czę­ści pro­jek­tu prze­wi­dzia­na jest na wrze­sień 2016 ro­ku.

Sto­wa­rzy­sze­nie skła­da po­dzię­ko­wa­nia wszyst­kim wo­lon­ta­riu­szom za­an­ga­żo­wa­nym

w re­ali­za­cję w/w Pro­jek­tu. 



11 września 2016

We wrze­śniu 2016 ro­ku za­koń­czy­li­śmy re­ali­za­cję Pro­jek­tu „Wo­lon­ta­riat pra­cow­ni­czy w Sie­men­sie 2016”, któ­re­go ty­tuł brzmiał: „ Na Eve­rest tro­pem przy­go­dy”.

W sie­dzi­bie Sto­wa­rzy­sze­nia Na Rzecz Dzie­ci Nie­peł­no­spraw­nych „Tę­cza” (Ze­spół Sz­kół nr 9 w Ja­strzę­biu­-Zdro­ju) po­­w­sta­­ła wy­­sta­­wa prac dzie­­ci wy­­ko­­na­­nych ró­ż­ny­­mi te­ch­ni­­ka­­mi pla­­sty­cz­ny­­mi przez okres tr­wa­­nia pro­­je­k­tu oraz fo­­to­­re­­po­r­taż z re­­a­li­­zo­­wa­­nych dzia­­łań. Za­pra­sza­my do oglą­da­nia ga­le­rii i ży­czy­my mi­łych wra­żeń.